2015/01/20

Miért fontos a nyújtás?


A nyújtás elemi része minden edzésprogramnak, mivel a test regenerációját gyorsítja. Gondoljunk arra, hogy mi történik, ha egy kiadós hasizom gyakorlatsorozat után felállunk? Akarva akaratlanul előre görnyedünk, mivel a hasfal izmai megrövidülnek. Általában minden igénybe vett izomcsoport az összehúzódások során kissé megrövidül. Ezért lényeges, hogy miután végeztünk a levezetéssel, a rövidült izmokat nyújtsuk le.

Nyújtógyakorlatokkal az ízületi szalagok, inak, izmok rugalmassága fokozható.



Mire figyeljünk?
Edzés elején dinamikus nyújtással kezdünk, de csak óvatosan, inkább csak kar- és láblendítésekkel, amihez a CrossCore is segítséget nyújt.
Edzés után fokozatos nyújtás következik. Kerüljük a hirtelen mozdulatokat!
Edzés után többnyire statikus (kitartásos) nyújtást végezzünk!
A megdolgoztatott izomzatot nem kell túlzottan megnyújtani. Cél, hogy az izomzat az eredeti állapotába (izomhossz) kerüljön.
Az edzés végi nyújtáson végigmegyünk az izomcsoportokon. A nyújtást edzői felügyelettel és utasításokkal végezzük!

Gyakori  hiba, amikor valaki erős utánmozgással (rugózással) nyújtja az alapból megrövidült és megfeszített izomzatot. Ilyenkor az ún. miotatikus reflex, az izom védekező mechanizmusa életbe lép, azaz az izom reflexszerűen összehúzódik, védekezik a szakadás ellen, és megrövidül. Így pont ellenkező hatást érhetünk el.
Ezzel ellentétben az inverz miotatikus reflex azért felelős, hogy a nyújtásra ellazulással válaszol és fokozatossággal még inkább ellazítsa, ezáltal lehet elérni a megfelelő nyújtó hatást.
Egy izomzat rövidülésével az ellentétes izomzatban (antagonista izomcsoportban) nyújtás keletkezik, ezért is kell a megfelelő bemelegítés. CrossCore esetében kisebb dőlésszöget kell választani a gyakorlatoknál, hogy nehogy hirtelen sok legyen és megsérüljön az izom.

A nyújtás előnyei:
  - fokozza az ízületi mozgásterjedelmet
  - lehetővé teszi az antagonista izomcsoportok fejleszthetőségét
  - fokozza az edzésmunka tolerálhatóságát
  - javítja a testtartást
  - csökkenti az izommerevséget, javítja az izomzat ellazulását, mellyel javul az izmok vérellátása, oxigenizációja.
  - gyorsítja a szervezet edzés utáni regenerációját
  - javítja a teljesítményt


Szerző: Zsirai Milán

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése